Dnešný nedeľník 01/2023 vám ukáže, že sa dá „cestovať“ v čase, spomenieme si na haváriu Boeingu 737 MAX Ethiopian Airlines a ukážeme vám aj „miznúce“ Airbusy nad Iránom.
Úvodom nášho prvého nedeľníka v roku 2023 vám chceme popriať všetko dobré v roku 2023. Zdravie a šťastie nech sprevádza vás a vašich blízkych a nech máte rovnaký počet vzletov ako pristátí (samozrejme okrem parašutistov 🙂 )
„Cestovanie“ v čase
Prelom rokov prinášy cestovateľom a aj obyčajným cestujúcim zažiť 2 netradičné udalosti. Prvou je možnosť zvlietnuť 1. januára 2023 a pristáť ešte 31.12.2022. Tak sa stalo aj počas letu Boeingu 777-300ER spoločnosti United Airlines, keď let UA858 vzlietol zo Soulu v roku 2023 a pristál v San Franciscu ešte v roku 2022. Druhou možnosťou cestovať v čase je vzlietnuť 31. decembra 2022 a pristáť 2. januára 2023. Je to opäť let United Airlines, tento krát z Houstonu do Sydney.
Ukončenie vyšetrovania pádu Boeingu 737 MAX Ethiopian Airlines
Oficiálne etiópske vyšetrovacie úrady ukončili vyšetrovanie havárie letu ET302 operovaného Boeingom 737 MAX8 a zverejnili záverečnú správu. Tá potvrdzuje, že počas štartu došlo k poruche ľavého senzoru AOA (angle of Attack). Nesprávne údaje o uhle nábehu spôsobili viac krát aktiváciu systému MCAS, ktorý nasmeroval nos lietadla k zemi. Piloti už nedokázali zabrániť zrážke s terénom.
Viac si môžete prečítať v správe.
Nad Iránom „záhadne“ zmizli 4 Airbusy A340 Turkish Airlines
Dovolili sme si použiť až priam senzačný nadpis, ale nad Iránom naozaj zmizli 4 Airbusy v priebehu pár hodín. Nejedná sa ale o žiadnu záhadu – vysvetlenie je prozaické. Irán takýmto spôsobom obchádza sankcie. Lietadlá pôvodne prevádzkované Turkish Airlines, boli v juhoafrickom Johannesburgu preregistrované do registra štátu Burkina Faso a následne vzlietli smer Uzbekistan. Pri prelete ponad Omán došlo k zmene kurzu lietadlá zamierili smer Teherán, kde následne pristáli. Airbusy A340 Lietadlá boli vyrobené medzi rokmi 1996 až 2000 a lietali v Turkish Airlines až do roku 2019, keď prestali lietať a boli uzemnené.
Výlet do histórie
31. decembra 1968 sa uskutočnil prvý let lietadla Tupolev TU-144. Stalo sa tak 2 mesiace pred prvým letom Concordu a tým pádom Tupolev TU-144 je prvým letiacim nadzvukovým dopravným lietadlom.
28. decembra 1985 sa uskutočnil prvý let lietadla Fokker F50
28. decembra 1988 sa uskutočnil prvý let lietadla Let L-610
Odfotili sme
Kalendár Airliners.sk na rok 2023
Kalendár 2023 od Airliners.sk je tu! Tešiť sa môžete opäť tie najlepšie fotky na kvalitnom fotopapieri. Objednávkový formulár nájdete na www.airliners.sk/kalendar.
Tags: nedeľník