Airliners.sk zachraňuje Fokker 100 pred zošrotovaním

Fokker 100

Občianske združenie Airliners.sk v spolupráci s Austrian Airlines Technik – Bratislava, s.r.o. a Leteckým múzeom na Letisku Slávnica spustili projekt na záchranu lietadla Fokker 100. Cieľom je zachrániť lietadlo pred jeho zošrotovaním a umiestniť ho v priestoroch leteckého múzea v Slávnici.

Ako fanúšikovia lietadiel neradi vidíme, keď končia v šrote. Keď sme sa dozvedeli, že spoločnosť Austrian Airlines Technik – Bratislava, s.r.o. vo svojich priestoroch plánuje zošrotovať lietadlo typu Fokker 100, zarezonovalo to nami. Rozbehol sa nám v hlavách plán ako lietadlo zachrániť. Chápeme, že bez pomoci verejnosti sa nám to môže podariť len veľmi ťažko. Snažíme sa preto prostredníctvom verejnej zbierky zozbierať finančné prostriedky potrebné na jeho transport. Veríme, že nájdeme dostatok podporovateľov a Fokker sa predstaví verejnosti ako múzejný exponát v Leteckom múzeu v Slávnici. Obohatí tak zbierku dopravných lietadiel pozostávajúcich z Tupolevu TU134, Avie AV-14S a Lisunova LI-2,“ vysvetľuje Juraj Ondruš, predseda Občianskeho združenia Airliners.sk, ktoré združuje fanúšikov fotografovania lietadiel.

Lietadlo Fokker 100 bolo vyrobené v roku 1991 a ešte v tomto roku bolo dodané americkej leteckej spoločnosti American Airlines. Tu strávilo 12 rokov, po ktorých vystriedalo viacero ďalších leteckých spoločností, až sa v roku 2005 ocitlo vo flotile leteckej spoločnosti Austrian Arrows. Rozhodne zaujímavým faktom je, že lietadlo počas služby pre Austrian Arrows a Austrian Airlines nieslo názov Bratislava.

Naša spoločnosť rada podporí iniciatívu občianskeho združenia Airliners.sk, pretože spoločnosť ATB v podstate vyrástla na celosvetového lídra v údržbe práve tychto lietadiel a bol to práve Fokker 70/100 na ktorom sa vyškolilo veľmi veľa šikovných a vysokokvalifikovaných leteckých technikov schopných uplatniť sa na celom svete v tejto ťažkej profesii. A práve preto, vždy, keď sa rozhodne prevádzkovateľ ukončiť životnú púť akéhokoľvek lietadla, je to pre udržbovú organizáciu veľmi zložitá úloha, ktorá rozhodne nepatrí medzi tie obľúbené. Omnoho radšej posielame tieto výsledky ľudského inžinierstva opäť bezpečne do vzduchu. Našťastie v živote občas prichádza aj blesk z jasného neba a tak by sme hodnotili aj zanietenie a nadšenie našich leteckých kolegov ako tento stroj ponechať ako exponát na Slovensku a v podstate na spolupráci sme sa dohodli okamžite,“ uviedol Pavol Hamšík, finančný riaditeľ spoločnosti Austrian Airlines Technik – Bratislava, s.r.o..

Teší nás, že môžeme rozšíriť našu zbierku o ďalší krásny kus dopravného lietadla. Celý projekt je výsledkom kvalitnej spolupráce s výnimočnými ľudmi a jasným dôkazom, že letectvo by malo ľudí spájať a aby aj do budúcna bolo možné urobiť podobný projekt“, povedal Michal Stráňavský, manažér leteckého múzea na Letisku Slávnica.

Dúfame, že komunita fanúšikov letectva podporí náš projekt a lietadlo predstavíme verejnosti už čoskoro. Naša spolupráca s Letiskom Slávnica, ktorú sme rozbehli už v roku 2017, prinesie ovocie a návštevníci leteckého múzea budú mať k dispozícií ďalší exponát. Zároveň musíme ešte raz poďakovať spoločnosti Austrian Airlines Technik – Bratislava, s.r.o., bez pomoci ktorej by skončilo lietadlo v šrote “, dodal predseda občianskeho združenia Airliners.sk Juraj Ondruš.

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?