Viete aké je to pristávať na čistom ľade? Airbus A340 spoločnosti HiFly pristál na ľadovej pristávacej dráhe v Antarktíde.
Ako sme spomínali v našom nedeľníku, spoločnosť HiFly vypravila prednedávnom let z Kapského mesta na Antarktídu. Prvý let na tejto trase uskutočnil Airbus A340 spoločnosti HiFly už v novembri 2021.
Vzdialenosť medzi Kapským Mestom a letiskom Wolf´s Fang Runway (WFR) je približne 2500 míl. Let trvá viac než 5 hodín. Pristávacia dráha je priamo na ľadovej ploche, má dĺžku 3,000 metrov a šírku 60 metrov. Ľad má hrúbku miestami až 1400 metrov.
2. novembra 2021 o 8:19 vzlietol Airbus A340 registrácie 9H-SOL z dráhy 01 na letisku v Kapskom Meste. V nádržiach bolo 77 ton paliva a vzletová hmotnosť lietadla bola 275 ton. Po vzlete nabralo lietadlo priamy smer na Antarktída.
A ako funguje taká pristávacia dráha na ľade? „Jednoducho“ 🙂 Letisko Wolf´s Fang Runway funguje ako takmer normálne letisko. Len s tým rozdielom, že pred každý pristátím lietadla je potrebné pripraviť pristávaciu dráhu. Snežné rolby ktoré poznáte zo zjazdoviek pripravujú terén až 22 hodín. Letisko poskytuje nepretržitú meteo službu. Doteraz sa uskutočnilo viac než 200 pristátí na tomto letisku.
Spoločnosť White Desert, ktorá zabezpečuje prevádzku letiska neberie ochranu životného prostredia nadarmo. Už v roku 2021 začali testovať použitie SAF (Sustainable Aviation Fuel) paliva. Strategickým plánom spoločnosti je v priebehu 3-5 rokov plne prejst na SAF palivo a výrazne tak znížiť emisie uhlíka. Drobným háčikom je, že palivo jedovážane zatiaľ z Kalifornie. Napriek tomu je zníženie emisií enormné. Spoločnosť sa zaviazala, že akonáhle sa rozbehne produkcia SAF paliva bližšie k letisku, prejde na tento zdroj.
Letisko ale poskytuje nadštandardné služby aj pre turistov. V blízkosti letiska vybudovali luxusný kemp pre záujemcov o polárnu turistiku. Ceny 8 dňového pobytu sa pohybujú od 64.000 USD. Za 119.000 USD si môžete dopriať aj výpravu na geografický Južný pól.