Mestečko Duxford je situované v Cambridgeshire, Anglicko. Svoje meno prepožičalo letisku, ktoré sa nachádza v jeho blízkosti – RAF Duxford a bolo základňou RAF počas bitky o Britániu. Niektoré scény k rovnomernému filmu „Bitka o Britániu“ boli natočené na tomto letisku. V roku 1972 sa Ministerstvo obrany Veľkej Británie rozhodlo umiestniť historicky zaujímavé lietadlá do hangárov tohto letiska, čím vzniklo IWM (Imperial War Museum Duxford) (zdroj: internet).
Každý rok počas leta sa v Duxforde konajú letecké dni (sobota/nedeľa) nazývané „Flying Legends“. Program počas týchto dní je rovnaký. Typy lietadiel, ktoré sa zúčastňujú prehliadok boli používané v II. svetovej vojne.
Pred začiatkom oficiálnej časti leteckých dní je možné kúpiť si vstupenku na “flight line walk” za 5 Ł a pozrieť si lietadlá zblízka (cca 10 metrov) a samozrejme nafotiť. Vstup je od 09:00 h do 12:30 h.
Program leteckého dňa sa začína o 14:00 h „vyčínaním“ Spitfire-ov a pokračuje letovými ukážkami jednotlivých lietadiel ako Wildcat, Bearcat, B25 Mitchel , Lightning, Messershmitt, Piper Cub, Lysander, Bouchon, “domácou” B17 Sally B, sprevádzanou Mustangami, DC-3, Lancaster, Bleinheim, Corsair a podobne. Na záver leteckého dňa je defilé „Balbo“, ktorého sa väčšinou zúčastnia všetky lietadlá, ktoré sa zúčastnili prehliadky. Koniec leteckého dňa je o 17:30 h.
Po skončení programu usporiadatelia umožnia odfotiť si odlety lietadiel, ale o 19:00 h Vás slušne a nekompromisne požiadajú o odchod.
Počas leteckých dní prebiehajú aj rôzne sprievodné akcie:
Briefing pre posádky bombardérov pred náletom na Nemecko – vstup na briefing je zadarmo, časy konania sú uvedené pri miestnosti, v ktorej sa briefing koná, dobrovoľný príspevok je ocenený, fotografovanie v Spitfireri za cca 20 Ł, výstava RC modelov, predaj suvenírov, dokumentov, podpisové akcie, Laurel a Hardy v originálnom modely Ford–T (Tin Lizzi), pesničky z obdobia WWII, vonkajšie expozície ako V1.…vyhliadkové lety.
Ďalej je možné pozrieť si:
– jednotlivé expozície/múzeá, napr.: pozemná vojna – tanky, delá, technika, americké lietadlá, B52, U2, F111, B29, SR71 Black Bird, B25 Mitchel a mnohé iné,
-opravované lietadlá v hangároch, miniponorku, ktorá poškodila Tirpitz a podobne.
Podrobnosti o jednotlivých expozíciách sú uvedené na internete. Stačí zadať IWM. Vstup na sprievodné akcie je pre návštevníkov leteckého dňa zadarmo, s výnimkou na otvorenom priestranstve vystavených dopravných lietadiel, ktoré je možné pozrieť si aj zvnútra, ale za poplatok.
Pod krídlami vystavených lietadiel je príjemný chládok, ak svieti slnko alebo tu nájdete úkryt ak prší.
Samozrejmosťou sú stánky s občerstvením. Ceny som uviedol v prehľade o nákladoch. Odporúčam kupovať Cider namiesto piva. Ceny sú rovnaké, Cider viac osvieži.
Doprava je v sobotu a v nedeľu zadarmo a je zabezpečená shuttle busom, z Railway station – Cambridge na letisko Duxford a späť. Je potrebné uvedomiť si, že shuttle bus väčšinou odchádza až keď je plný. V shuttle bus je možné len sedieť, nie je povolené stáť. Ráno trvá zaplnenie autobusu aj 1/2 hod. Tesne po skončení leteckého dňa bývajú dosť dlhé rady na shuttle bus a tento rok doba čakania na shuttle bus bola cca 1 hod. Odhadujem, že sa „točili“ 3 maximálne 4 autobusy.
Tiež je možné sa prejsť na vlakovú stanicu Whittlesford Parkway, cca 30-40 minút peši od IWM a potom do Cambridge. Cestovné lístky je možné kúpiť v automate na stanici, ale nezabúdajte, že aj vlaky tu chodia v „protismere“. Lístok tiež slúži aj na to, aby Vás automat pustil von zo stanice v Cambridge. Ešte som ho nestratil, tak neviem čo by sa stalo v takomto prípade. V tomto roku (v sobotu) bolo skutočne veľa návštevníkov. Ak si chcete nájsť dobré miesto pre svoje potreby (fotenie, video, alebo len tak na pozeranie) je potrebné poradiť sa s niekým, kto to pozná. Dobré miesta sú skoro ráno (cca 08:00 hod. local time) už označené ako obsadené. Je dobré využiť niekoho, kto tam prichádza už pred 08:00 hod., aby Vám rozložil skladaciu stoličku na dobrom mieste a Vy si v pohode prídete neskôr a o miesto máte postarané. Ja som využil zanietenosť našich kolegov, za čo som im nesmierne vďačný.
Vstupenky na letecké dni môžete objednať cez internet. Vyhnete sa tak dlhému čakaniu na ich zakúpenie pri vchode do IWM.
Náklady:
Cena:
– od 100 € letenky LZIB – EGSS – LZIB
– od 100 € ubytovanie dve noci Cambridge Bed&Breakfest
– do 40 Ł cestovné (vlak EGSS – Cambridge – EGSS. Miestna doprava v Cambridge jednosmerný ± 3Ł. Doprava Cambridge – IWM zadarmo shuttle bus, odchod keď sa naplní)
– 62 Ł vstupné na dva dni (voľný vstup do expozícií v rámci IWM)
– ± 100 Ł strava – pitie v IWM (pivo/ Cider 5Ł, sandwich 5Ł, minerálka 0,5 l – 2Ł, obed – 15Ł)
– cca 10 Ł taxík z Railway Station (od Shutle Busu) Cambridge na okraj Cambridge
– cca 60 Ł taxík z letiska Stansted do Duxford IWM
V sobotu a v nedeľu je potrebné počítať s dopravnými zápchami na cestách.
Ubytovanie v Cambridge odporúčam vybaviť aj 1/2 roka skôr. Podľa domácich sú to najvyťaženejšie dni.
Dopravu si pozrieť na príslušných stránkach, aby sa predišlo meškaniu a panike.
Počasie je premenlivé, preto odporúčam kvalitnú bundu odolnú proti nepríjemnému hustému mrholeniu a v prípade dažďa, kvalitný pršiplášť. Pokrývka hlavy je tiež vhodná v prípade dažďa aj slnka. Obuv vode odolnú a odskúšanú, budete na nohách viac ako 12 hod.
Vykonané záznamy – video, ak natáčate a foto, ak fotíte.
– 487 video klipov (sekvencií)
– 63:34 min. celková doba trvania záznamu
– 1920×1080 rozlíšenie
– 50 snímok/s
– 23,0 GB veľkosť
Ak máte možnosť manuálneho nastavenia Vašej kamery tak odporúčam manuálne zaostrovanie, kamera nemá stále snahu hľadať objekt na ktorý by zaostrila. Osvedčilo sa mi vypnúť stabilizáciu obrazu pri nahrávaní letiacich lietadiel.
Celková doba spracovania (triedenie/výber, orezanie, zostrihanie, prechody, titulky, konvertovanie….) mi minulý rok trvalo cca 4 mesiace. Kolega nafotil cca 3000 záberov. Odporúčaná optika – min. ohnisková vzdialenosť 300mm. Podmienky na fotenie sú vhodnejšie poobede vzhľadom na používanú RWY (slnko).
JMa