Nedeľník 26/2022 vám aj tento týždeň prináša novinky z letectva. Pozrieme sa do Berlína na výstavu ILA, povieme vám o nákupoch Air India a Easyjet a samozrejme nevynecháme výlet do histórie a fotografie, ktoré sa nám podarilo tento týždeň nafotiť.
ILA Berlin Air Show 2022
Berlínska letecká šou sa zamerala na priekopníctvo v priemysle v zmysle troch kľučových tém – udržateľnosti, nových technológií a inovácií. Ťahákmi statických a leteckých ukážok boli Eurofighter Typhoon, A350-900XWB “World Explorer”, Beluga XL, Airbus A400M, AWACS, či CH-47 Chinook.
Obnova a rozšírenie flotily v Air India
Air India plánuje uskutočniť objednávku lietadiel až v počte 300 kusov, a to najpravdepodobnejšie v kombinácii typov A320neo a 737 MAX. Ak sa správy potvrdia, bude to historicky jedna z najväčších objednávok lietadiel sveta. Medzitým bola v rámci aerolinky zverejnená interná komunikácia, že prijme naspäť pilotov, ktorí odišli do dôchodku. Zmluvy budú uzatvorené po dobu piatich rokov alebo do dovŕšenia veku 65 rokov.
Airbusy pre easyJet
Aerolinka potvrdila svoj záujem o nákup 56 Airbusov A320neo. Konkrétna objednávka bola vytvorená ešte v roku 2013 ako opcia, avšak easyJet sa teraz rozhodol o jej potvrdenie. Dodávky nových lietadiel by sa mali uskutočniť v rokoch 2026 až 2029. Ku konverzii opcie sa pridala ešte objendávka na 18 lietadiel A321neo. EasyJet momentálne prevádzkuje 327 Airbusov, z ktorých 58 je varianty neo, a z nich je 15 verzie A321neo.
Debut TSA PreCheck systému
Cestujúci leteckej spoločnosti American Airlines zaregistrovaní v programe TSA PreCheck budú mať na letoch z Dallasu (DFW) možnosť urýchlenej bezpečnostnej kontroly, ktorá nevyžaduje odnímanie opaskov a topánok, ako aj skenovanie elektroniky či tekutín. Nový systém je zameraný na báze rozpoznávania tváre – porovnávaním snímky tváre voči fotografii cestujúceho v aplikácii. Dallas Forth Worth s 252 vnútroštátnymi letmi je v najrušnejším letiskom v rámci federácie. Technológia by mala byť zavedená aj na ďalších letiskách, ako sú Miami (MIA), Phoenix (PHX), či Washington (DCA). Podobná technológia by mala byť časom zavedená aj na odbavovanie batožiny, pri kioskoch, alebo na vnútroštátnych nástupných mostoch.
Výročný míting IATA
AGM 2022 konajúci sa v katarskej Dohe mal na programe okrem aktualít o ekonomických vyhliadkach priemyslu agendu zameriavajúcu sa na vojnu na Ukrajine a jej následky na globálnu leteckú dopravu, výzvy ohľadom udržateľnosti vrátane dosiahnutia nulových uhlíkových emisíí do roku 2050, zníženie využívania jednorazových plastov, alokáciu kapacít letísk, ako aj bezpečný prevoz lítiových batérií.
Počas výročného mítingu (AGM 2022) bol zároveň oficiálne predstavený nový člen oneworld aliancie – spoločnosť Oman Air.
IATA združuje 290 členských aerolínií, ktoré predstavujú 83% celosvetovej pravádzky.
Stotisíc pasažierov v máji na BTS
Letisko Bratislava odbavilo v mesiaci máj 100 124 cestujúcich. Hranicu stotisíc prekročilo prvýkrát od začiatku tohto roku, pričom minulý rok v máji činil počet odbavených pasažierov 3 088. Cestujúci v top trojke cestovali do Londýna, Milána a do Sofie.
Výlet do histórie
22.júna 1984 sa uskutočnil prvý let leteckej spoločnosti Virgin Atlantic. Let na B747-200 registrácie G-VIRG s prezývkou „Maiden Voyager“ smeroval z londýnskeho Gatwicku do Newarku.
23.júna 1994 bol vykonaný prvý let na type Antonov AN-38, predĺženej verzie typu AN-28.
24.júna 1960 sa uskutočnil prvý let typu HS 748 Hawker Siddeley.
24.júna 1982 vletelo lietadlo B747-200 registrácie G-BDXH spoločnosti British Airways do oblaku so sopečným popolom spôsobeným erupciou sopky Galunggung, následkom čoho na lete BA009 vyhasli všetky štyri motory. Posádke sa počas klesania podarilo úspešne naštartovať tri motory a divertovať do Jakarty. Incident poukázal na nebezpečenstvo sopečného popola pre leteckú dopravu.