bagatelizácia [-t- i -ť-] -ie ž.: tvrdenie niečoho s úmyslom nepripisovať danej veci väčší význam
Priatelia piloti,
Dnes by som vám rád porozprával o jednej výnimočnej situácií, ktorú som zažil pred pár rokmi ako riadiaci na veži.
Mal som plné ruky práce s odletmi komerčných liniek, keď sa mi vtom na obrazovke zjavil podaný letový plán pre malé lietadlo smerujúce od nás na menšie letisko na pobreží vzdialené asi dve hodiny letu. Deň to bol krásny a zaletieť si k moru s kamarátmi znelo ako výborný nápad.
Lietadlo o pár minút spustilo motor, rolovalo k dráhe a trochu som im veru aj závidel – letia si k moru a ja tu v takýto krásny deň musím sedieť…
O chvíľku však bolo po idyle, keď len pár minút po vzlete pilot zavolal:
– “Mayday, mayday, mayday, G-ABCD, dym v kokpite”
Na to sme školení. Postup je jednoduchý a jasný. Potvrdil som núdzovú situáciu a tresol po tom veľkom červenom tlačidle, ktoré zvolá požiarnikov do akcie. Tí hneď naskočili do áut a keď už sa blížili k dráhe, zrazu ma prekvapil pokojný hlas pilota, ktorý bez akýchkoľvek emócií zahlásil:
– “Veža, tu je G-ABCD, môžeme vstúpiť do ľavého okruhu? Chcel by som spraviť touch-and-go”
Prosím? Máte zadymený kokpit, lietadlo vám možno začína horieť a vy si chcete spraviť touch-and-go?
Neviem ako vy, milí čitatelia, ale keby som bol na jeho mieste, bez akéhokoľvek ďalšieho premýšľania by som sa snažil okamžite pristáť.
Nášho pilota ale očividne netrápilo, že by sa situácia mohla dramaticky zvrtnúť.
-“G-ABCD, potvrďte, že žiadate o touch-and-go? Odporúčam vám okamžite pristáť. Pohotovostná požiarna služba už na vás čaká dole.”
-“Euhm… negatív, G-ABCD. Chcem si len spraviť jeden okruh, jedno touch-and-go a ak bude všetko v poriadku, pokračovať do destinácie”
Toto mi absolútne nedávalo zmysel. Tak ma zaskočil, že som sa ho opakovane spýtal, nech potvrdí svoj úmysel. Toto bolo prvý (a ako sa neskôr ukázalo aj jediný) raz v celej mojej kariére, že pilot vyhlásil núdzovú situáciu a odmietol pristáť.
Kolegovia sa zhŕkli okolo mňa a takisto s údivom sledovali situáciu, keď sa mi pilot na konci polohy po vetre znovu ohlásil:
-“Veža, G-ABCD, tak sa mi zdá, že dym už začal miznúť, takže spravíme to touch-and-go a pokračujeme do destinácie”
V tom okamihu zazvonil telefón a na druhom konci sa mi ohlásila miestna letecká škola, ktorej patrilo lietadlo. Počuli na frekvencii, čo sa deje, a rýchlo a jednoznačne mi dali najavo, že chcú, aby pilot okamžite pristál.
Ako riadiaci mám samozrejme neveľa možností, ako prinútiť pilota spraviť niečo proti jeho (až príliš pevnej) vôli, v tomto prípade sa mi ho však našťastie podarilo presvedčiť, aby pristál a aspoň si nechal lietadlo skontrolovať mechanikom, kým bude pokračovať do vytúženého cieľa. Takže pilot úspešne zaparkoval, všetci z lietadla vystúpili a lietadlo prevzal mechanik, ktorý už po krátkej chvíli potvrdil, že malo problém s elektrickými obvodmi a káble sa rýchlo prehrievali.
Jasné, zrejme by to nemalo fatálne následky, hlavne, keď príslušné poistky hneď vyskočili. Čo ma ale zarazilo bolo, ako ľahko sa ľudia orientujú len na svoj cieľ a začnú byť tvrdohlaví. Tento pilot bol mysľou už pri mori a nič mu v tom nedokázalo zabrániť. Akokoľvek bola situácia komplikovaná, dokonca až do tej miery, že vyhlásil núdzu, svoj plán proste nebol ochotný zmeniť.
Ak už nič iné, táto príhoda ma naučila jedno. Chcel by som vás všetkých poprosiť, nech je váš plán akokoľvek úžasný a tešili ste sa naň týždne, či dokonca mesiace, ak sa vám zrazu zdá, že čo i len ten najmenši detail nie je taký, ako by ste si predstavovali, zastavte sa, pozrite sa na situáciu s chladnou hlavou a buďte realistickí. Náš pilot s kamarátmi si rýchlo prenajali iné lietadlo a v mori sa nakoniec vykúpali, tentoraz úplne bezpečne. Túžba dosiahnuť cieľ za každú cenu by nikdy, nikdy nemala zatieniť váš úsudok a hlavne vašu bezpečnosť. Verte mi, už som videl dosť dramatických udalostí, ktoré sa stali len preto, že bol niekto tvrdohlavý a ignoroval výstražné znamenia.
Lietajte bezpečne a dočítania nabudúce!
Autor: Aviatest.eu